NHG-richtlijnen in cijfers

93 NHG-Standaarden

47 NHG-Behandelrichtlijnen

8000000 Bezoeken per jaar

Hoe komt een NHG-richtlijn tot stand?

Onder het ontwikkelen van een NHG-Standaard of behandelrichtlijn (NHG-richtlijnen) verstaan we zowel een herziening van een bestaande NHG-richtlijn als een geheel nieuwe NHG-richtlijn.

Het ontwikkelen van een NHG-richtlijn is een zeer zorgvuldig proces. Dit gebeurt volgens een vaste procedure, gebaseerd op de internationaal erkende GRADE-methode. Hiermee waarborgen we de kwaliteit van NHG-richtlijnen. Hoe dit proces werkt, zie je in de video.

Wat doen we in de verschillende fases?

Een NHG-richtlijn wordt ontwikkeld in 4 fases. De totale duur van een ontwikkeling van een NHG-richtlijn varieert tussen een jaar en ruim twee jaar. Dit is afhankelijk van de hoeveelheid wetenschappelijke onderzoeken, de soort herziening en benodigde afstemming met alle betrokken partijen.

1. Voorbereidingsfase

Tijdens de voorbereidingsfase inventariseren we knelpunten, stellen we een werkgroep samen en vertalen we de knelpunten naar concrete uitgangsvragen. 

2. Ontwikkelfase

Tijdens de ontwikkelfase zoeken we naar literatuur voor elke uitgangsvraag, beoordelen we het wetenschappelijke bewijs met de GRADE-methode en vertalen we de resultaten naar concrete aanbevelingen. 

3. Commentaar- en autorisatiefase

In deze fase vragen wij feedback van huisartsen, specialisten, paramedici en patiëntenverenigingen. Nadat wij al het commentaar verwerkt hebben brengen we de concept NHG-richtlijn in de NHG-Autorisatiecommissie.

4. Publicatiefase

Gedurende de publicatiefase redigeren we de geautoriseerde NHG-richtlijn en plaatsen deze op de website. De allerlaatste controle vindt plaats voordat de NHG-richtlijn zichtbaar is op de website.

Welke richtlijnen herzien wij op dit moment?

Wij streven ernaar om onze richtlijnen zo up-to-date mogelijk te houden. Op basis van nieuwe wetenschappelijke inzichten en knelpunten uit de praktijk besluiten wij een NHG-richtlijn te herzien. Jaarlijks starten we met de herziening van ongeveer 15 NHG-richtlijnen.

RichtlijnFasePublicatie
Infectiepreventie in de huisartsen- en verloskundigenpraktijkPublicatie7 juli 2025
DiverticulitisPublicatie1 september 2025
AngstPublicatie22 september 2025
ObesitasAutorisatie13 oktober 2025
Kinderen met koortsAutorisatie3 november 2025
Acute diarree en Misselijkheid en brakenCommentaarQ1 2026
ADHD bij kinderenCommentaarQ2 2026
DysmenorroeCommentaarQ2 2026
DepressieCommentaarQ2 2026
Aanhoudende lichamelijke klachtenOntwikkeling2026
Problematisch alcoholgebruikOntwikkeling2026/2027
RichtlijnFasePublicatie
ScabiësPublicatie27 januari 2025
HoofdtraumaPublicatie17 februari 2025
SchildklieraandoeningenPublicatie10 maart 2025
MaagklachtenPublicatie29 april 2025
UrineweginfectiesPublicatie16 juni 2025
Infectiepreventie in de huisartsen- en verloskundigenpraktijkPublicatie7 juli 2025
RichtlijnFasePublicatie
ObesitasAutorisatie13 oktober 2025
Kinderen met koortsAutorisatie3 november 2025
Acute diarree en Misselijkheid en brakenCommentaarQ1 2026
ADHD bij kinderenCommentaarQ2 2026
DysmenorroeCommentaarQ2 2026
DepressieCommentaarQ2 2026
RichtlijnFasePublicatie
Aanhoudende lichamelijke klachtenOntwikkeling2026
Problematisch alcoholgebruikOntwikkeling2026/2027