De Praktijksituatie werkt dit uit aan de hand van concrete situaties en bijbehorende grenswaarden. Bij diabetes gaat het bijvoorbeeld om controles bij een goede instelling van diabetes, na aanpassing van medicatie of tijdens een prednisonkuur. Per zelfmeting zijn de bijbehorende referentie-, streef- en interventiewaarden opgenomen.

Belangrijke aandachtspunten

De Praktijksituatie:

  • beschrijft in welke situaties zelfmetingen kunnen worden ingezet;
  • bevat de bijbehorende referentie-, streef- en interventiewaarden;
  • ondersteunt zorgverleners bij het maken van afspraken met patiënten over zelfmetingen;
  • kan ook worden gebruikt door HIS-leveranciers ter ondersteuning van telemonitoring.

Praktische uitwerking van het NHG-Standpunt Zelfmetingen

De Praktijksituatie sluit aan bij het NHG-Standpunt Zelfmetingen bij telemonitoring uit 2023. Waar het standpunt de kwaliteitskaders beschrijft voor het verantwoord inzetten van zelfmetingen, biedt de Praktijksituatie een praktische uitwerking voor de toepassing in de huisartsenpraktijk.

Het standpunt adviseert huisartsen om samen met patiënten duidelijke afspraken te maken over het uitvoeren van zelfmetingen bij het monitoren van chronische aandoeningen. De Praktijksituatie geeft hiervoor een inhoudelijke invulling.

Welke zelfmeting is passend? Met welke frequentie en gedurende welke termijn? Welke referentie-, streef- en interventiewaarden horen daarbij? Wat moet een patiënt doen wanneer een interventiewaarde wordt overschreden? Op deze vragen biedt de Praktijksituatie praktische ondersteuning.

Direct bruikbaar 

De informatie kan direct worden gebruikt door zorgverleners tijdens het spreekuur. Ook HIS-leveranciers kunnen de Praktijksituatie gebruiken om het zorgproces rond telemonitoring te ondersteunen. 

Meer informatie